Refleksologia

Refleksologia

Co to jest refleksologia?

Refleksologia jest terapią naturalną polegającą na uciskaniu punktów i stref odruchowych na twarzy, uszach, głowie, dłoniach lub stopach, które poprzez centralny układ nerwowy i tzw. kanały energetyczne połączone są z poszczególnymi narządami i układami ciała. Skutkuje to uruchomieniem naturalnych zdolności organizmu do samoregulacji i regeneracji, i przyśpiesza powrót do zdrowia.

Medycyna akademicka opracowała wiele form terapii odruchowej (bodziec – impuls – reakcja), do których używane są urządzenia techniczne (np. stymulatory, lasery). Refleksologia jest także terapią odruchową, która w celu uaktywnienia naturalnych procesów
fizjologicznie naprawczych wykorzystuje  przede wszystkim narzędzie w postaci ludzkich rąk.

Już w trakcie zabiegu, poprzez stymulację punktów biologicznie czynnych, następuje m.in: lepsze ukrwienie skóry, poprawiana jest sprawność funkcjonowania nerwów, sprawniej funkcjonuje układ trawienny, gruczoły dokrewne, rozpoczyna się proces oczyszczania organizmu. Jest to forma terapii całkowicie nieinwazyjna, zalecana każdemu niezależnie od wieku, czyli i dorosłym i dzieciom. 

Refleksologia w Polsce, Europie i na świecie

Współczesna refleksologia narodziła się w Europie i USA na początku XX wieku. Praktykowana jest na całym świecie i zyskuje sobie coraz szersze grono zwolenników. Dla przykładu w Danii jest najczęściej wybieraną terapią naturalną spośród innych dostępnych (źródło: http://www.reflexeurope.org/tiki-index.php?page=Denmark, RIEN Reflexology in Europe Network).
W Polsce to terapia ciągle rozwijająca się.

Przeprowadzone dotychczas badania naukowe potwierdzają jej pozytywne działanie w eliminacji stresu, poprawie krążenia krwi i przywracaniu równowagi psychologicznej. (źródło:  Wielka Brytania  – BioMedCentral
http://www.biomedcentral.com/bmccomplementalternmed/)

Działanie refleksologii obejmuje:

  • cały organizm, przywracając mu wewnętrzną równowagę
  • umysł, usprawniając jego funkcjonowanie
  • emocje, wyciszając je
  • skórę twarzy, poprawiając jej stan

      

No comments.